Niektóre błędne przekonania mogą prowadzić u władz miast i gmin do niewłaściwych decyzji w zakresie badań społecznych.
Spotkałam się z 5 często powtarzanymi mitami na ten temat:
1️⃣ Badania społeczne to strata pieniędzy i nic nie dają.
Niektórzy uważają, że lepiej przeznaczyć budżet na „konkretne działania” zamiast na badania. W rzeczywistości dobrze przeprowadzone badania pozwalają uniknąć kosztownych błędów i lepiej dostosować polityki miejskie do realnych potrzeb mieszkańców.
2️⃣ Badania społeczne to koncert życzeń
Władze samorządów czasem uważają, że badania sprowadzają się do listy nierealnych oczekiwań mieszkańców. W rzeczywistości badania pomagają nie tylko zbierać potrzeby, ale też określać priorytety i sprawdzać ich skuteczność.
3️⃣ Ankiety internetowe wystarczą
Są one wygodne, ale często nie uwzględniają grup wykluczonych cyfrowo, takich jak seniorzy czy osoby o niskich dochodach. Należy wziąć pod uwagę również inne metody badawcze.
4️⃣ Najlepiej kierować się intuicją i doświadczeniem
Decyzje oparte na intuicji mogą być pomocne, ale same w sobie nie wystarczą. Badania dostarczają twardych danych, które mogą potwierdzić lub skorygować wcześniejsze założenia.
5️⃣ Wiemy czego oczekują mieszkańcy
Naprawdę? Często urzędnicy opierają się o potrzeby zgłaszane do urzędów, ale czy są to potrzeby wszystkich mieszkańców? A co z tymi, którzy nie wiedzą, jak i gdzie zgłosić swoje oczekiwania? Najgłośniejsi mieszkańcy nie są reprezentacją całej społeczności lokalnej. Badania pozwalają uwzględnić wszystkie grupy społeczne, ich potrzeby i oczekiwania, co powoduje, że nie pomijamy żadnej z nich.
Który z tych mitów rozpoznajesz u siebie w gminie? 🤔
Co ważne, raz przeprowadzone badania nie wystarczą na lata. Społeczności i ich potrzeby zmieniają się dynamicznie. To, co było aktualne pięć lat temu, dziś może być już nieistotne. Badania powinny być procesem ciągłym.
…………………………………………
Realizujemy badania społeczne, badania potrzeb mieszkańców, zapraszamy.
#badaniaspołeczne
#badaniarynku
#badaniapotrzeb
#badaniapotrzebmieszkańców